وکیل عدلیه / مالیات / چه اشخاص و نهادهایی مشمول مالیاتهای مستقیم نیستند؟

چه اشخاص و نهادهایی مشمول مالیاتهای مستقیم نیستند؟


سید حمیدرضا موسوی
1400/05/12
0 دیدگاه

چه اشخاص و نهاد هایی در ایران مشمول قانون مالیات‌ های مستقیم نیستند ؟

مطابق ماده ۲ قانون مالیات‌ های مستقیم ؛ اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات های موضوع این قانون نیستند:

  1. وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی
  2. دستگاه‌هایی که بودجه آن ها به وسیله دولت تامین می‌شود
  3. شهرداری‌ها
  4. بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری

 

وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی

مبحث اول: موارد موضوع ماده ۲ق.م.م

به موجب ماده ۲ق.م.م اشخاص زیر مشمول پرداخت مالیات های موضوع این قانون نیستند.

بند اول: «وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی»

به موجب ماده ۱ قانون مدیریت خدمات کشوری، «وزارتخانه، واحد سازمانی مشخصی است که تحقق یک یا چند هدف از اهداف دولت را بر عهده دارد و به موجب قانون ایجاد شده یا می شود و توسط وزیر اداره می گردد.» همچنین طبق ماده ۲ این قانون، «مؤسسه دولتی، واحد سازمانی مشخصی است که به موجب قانون ایجاد شده یا می شود و با داشتن استقلال حقوقی، بخشی از وظایف و اموری را که بر عهده یکی از قوای سه گانه و سایر مراجع قانونی می باشد انجام می دهد. کلیه سازمان هایی که در قانون اساسی نام برده شده است در حکم مؤسسه دولتی شناخته می شود.»

 

بند دوم: «دستگاه هایی که بودجه آن ها به وسیله دولت تأمین می شود»

مراد از تأمین بودجه در این بند، صرفاً «کمک های بودجه ای دولت» به برخی نهادها نیست. به بیان دیگر صرفِ تأمین «بخشی از بودجه» یک نهاد توسط دولت منجر به قرار گرفتن یک دستگاه ذیل بند ۲ نمی شود. چرا که در غیر این صورت هرگاه در بودجه کل کشور مبالغی هر چند ناچیز و تحت عنوان کمک به نهادی تعلق گیرد، لاجرم نهاد مزبور به صورت کلی مشمول پرداخت مالیات‌ نخواهد گردید. لذا به نظر می رسد مقصود قانون گذار دستگاه هایی است که تأمین بودجه آن ها به نحو کامل از سوی دولت انجام می شود و تحت عناوین وزارتخانه و مؤسسه دولتی شناخته نمی شوند، نظیر صدا و سیما، مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای نگهبان و… . بر همین اساس نهادی مانند جمعیت هلال احمر را نمی توان مشمول این بند دانست چرا که تأمین بودجه آن به نحو کامل از سوی دولت صورت نمی گیرد. جمعیت هلال احمر مطابق بند «3» ماده واحده قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی، مؤسسه عمومی غیردولتی محسوب می شود و طبق ماده (3) قانون مدیریت خدمات کشوری، بیش از (٪۵۰) بودجه سالانه این مؤسسات از محل منابع غیردولتی تأمین می گردد. بر همین اساس طرح استفساریه بند (۲) ماده (۲) قانون مالیات‌ های مستقیم که با هدف مستثنی نمودن سازمان جمعیت هلال احمر ایران از شمول مالیاتهای مستقیم در تاریخ 13/8/1398 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده بود توسط شورای نگهبان مغایر قانون اساسی اعلام شد.

شایان ذکر است بند مزبور پیش از تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری به تصویب رسیده است و لذا وضعیت حقوقی بسیاری از نهادهای حاکمیتی محل ابهام بوده و قانون گذار ناگزیر از ذکر چنین عناوینی بوده است.

تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری

بند سوم: «شهرداری ها و دهیاری های»

مطابق این بند از قانون مالیات‌ های مستقیم عدم شمول مالیات صرف مربوط به «شهرداری ها و دهیاری ها» است و به سازمان ها و مؤسسات وابسته به آن ها تسری پیدا نمی کند. البته طبق ماده ۲۸۰ ق.م.م و همچنین رأی شماره ۴۰۱ مورخ 14/4/1399 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مالیات‌ «سازمان ها و مؤسسات وابسته به شهرداری ها» که به موجب قانون برای انجام وظایف ذاتی شهرداری در امور عمومی، شهری و خدماتی تشکیل و ۱۰۰٪ سرمایه و دارایی آن متعلق به شهرداری است با «نرخ صفر» می باشد.

 

بند چهارم: «بنیادها و نهادهای انقلاب اسلامی دارای مجوز معافیت از طرف حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری»

 


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.