وکیل عدلیه / دعاوی عمومی / الزام به تائید اصالت کارت معافیت

الزام به تائید اصالت کارت معافیت


سید حمیدرضا موسوی
1401/05/29
0 دیدگاه

مرجع استعلام صحت مندرجات کارت معافیت از خدمت سربازی چه سازمانی است؟ برای دریافت پاسخ سوال در این مقاله با موضوع ” الزام به تائید اصالت کارت معافیت ” با ما همراه باشید.

الزام به تائید اصالت کارت معافیت

سوالات:

تائید اصالت کارت معافیت - وکیل عدلیه

1.مرجع استعلام صحت مندرجات کارت معافیت از خدمت سربازی چه سازمانی است؟

تمامی ادارات برای بررسی اصالت کارت معافیت از خدمت، از سازمان نظام وظیفه عمومی استعلام می گیرند.

2.بررسی اصالت کارت معافیت از خدمت سربازی به چه منظوری است؟

بررسی اصالت کارت معافیت از خدمت امری ضروری بوده و به جهت جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده توسط کارت های معافیت جعلی و ارائه کارت های فاقد اصالت می باشد.

3.چه زمانی دیوان عدالت اداری اقدام به صدور رای الزام به تایید اصالت کارت معافیت از خدمت می نماید؟

در صورتی که سازمان نظام وظیفه عمومی کشور در خصوص تایید صحت و اصالت کارت معافیت از خدمت سربازی، همکاری لازم را انجام نداده و به اعتراض کتبی فرد دارای کارت نیز ترتیب اثر نداده باشد فرد مذکور اقدام به طرح شکایت در دیوان عدالت اداری نموده و دیوان عدالت اداری مبادرت به صدور رای الزام به تایید اصالت کارت معافیت از خدمت می نماید.

سازمان نظام وظیفه عمومی - وکیل عدلیه

شرح موضوع در الزام به تائید اصالت کارت معافیت

طبق قانون ستاد کل نیروهای مسلح، افرادی که از نظر سنی مشمول می شوند باید به خدمت سربازی اعزام شوند؛ اما در این بین تعداد زیادی از مشمولان این قانون به دلیل وجود شرایط خاص از خدمت سربازی معاف می شوند که این افراد باید با حصول اطلاع از انواع معافیت ها، شرایط اخذ آن را بررسی و اقدام به درخواست نمایند.

سازمان نظام وظیفه عمومی با بررسی صحت درخواست فرد مشمول در خصوص وجود شرایطی که در قوانین مربوطه برای معافیت از خدمت سربازی وجود دارد، مانند وجود بیماری جسمی یا روانی که با وجود آن مشمول نتواند به انجام خدمت سربازی بپردازد، کفالت از بستگان و … اقدام به صدور کارت معافیت از خدمت سربازی می نماید که وجود این کارت نشانه طی شدن تمامی مراتب قانونی توسط فرد می باشد.

در بسیاری از موارد افراد دارای کارت معافیت از خدمت، برای انجام امور اداری و یا قانونی خود الزام به ارائه کارت معافیت از خدمت خواهند داشت و پس از ارائه کارت، تمامی سازمان ها با استعلام از سازمان نظام وظیفه عمومی، صحت مندرجات و اصالت آن را بررسی خواهند کرد. بررسی اصالت کارت معافیت از خدمت امری است ضروری چرا که از ارائه کارت های بدون اصالت و هرگونه سوءاستفاده جلوگیری می نماید.

در فرضی که سازمان نظام وظیفه عمومی کشور اصالت کارت معافیت فرد را تایید نکرده و برای استعلام صحت مندرجات و اصالت کارت همکاری لازم را مبذول نکند، دارنده کارت معافیت از خدمت سربازی می تواند درخواست اعتراض کتبی خود را در خصوص عدم تایید اصالت کارت خویش، به این سازمان اعلام نماید. همچنین در صورتی که به اعتراض مطرح شده توسط فرد دارای کارت معافیت، ترتیب اثر داده نشود، فرد مذکور می تواند اعتراض خود را در دیوان عدالت اداری پیگیری نماید.

با طرح اعتراض و شکایت توسط فرد، پس از بررسی های لازم و طی شدن مراحل قانونی، دیوان عدالت اداری اقدام به صدور رای “الزام به تایید اصالت کارت معافیت ار خدمت سربازی توسط سازمان نظام وظیفه عمومی” می نماید. این رای لازم الاجرا خواهد بود.

کارت معافیت از خدمت - وکیل عدلیه

نکات الزام به تائید اصالت کارت معافیت

1.افرادی که طبق قانون مشمول خدمت سربازی بوده اما به دلیل وجود شرایط خاص پیش بینی شده در قوانین از خدمت معاف می باشند باید اقدام به طی مراحل قانونی و دریافت کارت معافیت از خدمت نمایند.

2.برای  انجام امورات اداری که نیازمند ارائه کارت معافیت از خدمت می باشد، کلیه سازمان های دولتی یا خصوصی مربوطه موظف به تطبیق مندرجات و اطمینان از اصالت کارت معافیت از خدمت بوده و اصالت کارت را از سازمان نظام وظیفه عمومی استعلام می گیرند.

3.در صورتی که سازمان نظام وظیفه عمومی کشور در خصوص تایید اصالت کارت معافیت از خدمت سربازی همکاری ننماید فرد می تواند در خواست کتبی خود را به این سازمان اعلام کند.

4.در صورتی که سازمان نظام وظیفه عمومی به درخواست اعتراض فرد دارای کارت معافیت ترتیب اثر ندهد، فرد مذکور می تواند شکایت خود را در دیوان عدالت اداری مطرح نماید.

5.دیوان عدالت اداری پس از طی مراحل قانونی مبادرت به صدور رای ” الزام به تایید اصالت کارت معافیت ار خدمت سربازی توسط سازمان نظام وظیفه عمومی” می نماید.


نوشته های مرتبط

نظرات کاربران


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.